Wyjście na wulkan Etna


Etna w oddali
Przed wyjazdem na Sycylię, kiedy planowaliśmy zdobycie Etny, szukaliśmy informacji na ten temat w Internecie. Nurtowały nas pytania o koszty, stopień trudności wyjścia i czas potrzebny na zdobycie wulkanu.  Jest sporo informacji na ten temat, ale nie wszystkie zgodne z „prostą” jak się okazało rzeczywistością. Istnieje też wiele mitów, że trzeba korzystać z przewodnika, że trzeba korzystać z kolejki, że bez pełnych butów nie wejdziesz na Etnę… nie wierzcie w to :)

Mapa dojazdu na Etnę

 

Jak dojechać?
Samochodem: Najlepszym sposobem jest dojazd samochodem do parkingu przy schronisku Rifugio Sapienza znajduje się na wysokości ok. 2000m. Bez najmniejszego problemu znajdziecie drogę w nawigacji nawigacji GPS. Jechaliśmy z campingu za Taorminą, zdecydowaliśmy się na przejazd części trasy do Etny płatną autostradą tak, żeby być na miejscu możliwie wcześnie. To dobre miejsce na spędzenie nocy przed wyjściem na wulkan. Zdecydowanie odradzamy nocleg w szarej, smutnej i wydaje się, że niezbyt bezpiecznej Katanii.

Na hotelscombined znajdziecie tanie noclegi w okolicy Etny, bardzo polecam tą wyszukiwarkę noclegów, znacznie lepsza niż Travigo, Booking i podobne.

Autobusem: Autobus jedzie raz dziennie o 8.15 z Katanii z dworca autobusowego (obok stacji kolejowej) na Etnę (do schroniska Rifugio Sapienza. Powrotny  jedzie o 16.30. W sezonie są dwa autobusy. Bilet na autobus kosztuje  5 euro w  jedną stronę.

Wejście na Etnę

[sociallocker id=8920]

Zbocze krateru - Etna
Pogoda:
Pod koniec września pogoda na Sycylii była piękna, małe zachmurzenie a temperatury ok. 25-30c’ w dzień i ok. 18-20c’ w nocy. Na parkingu przy schronisku temperatura była dużo niższa ok 14 c’, na szczycie ok. 1-5 c’.


Polar Berghaus Jak się ubrać:
Z każdym metrem pokonywanym w górę robiło się coraz zimniej. Na szczycie temperatura bliska 1-2c’. Warto ubrać się nie za ciepło, najlepiej w nieprzewiewną kurtę. Optymalny wydaje się wind-stoper lub polar, bo dość mocno wiało. Podejście jest miejscami ostre, więc można się bardzo rozgrzać.

O ile w na wielu forach naczytaliśmy się o tym jakie, to niezwykłe trzeba mieć obuwie, żeby zdobyć Etnę, to my bez najmniejszego problemu wyszliśmy w normalnych półbutach. Paweł, ten najwyższy na zdjęciu wyszedł w tenisówkach. Widzieliśmy człowieka w japonkach, ale to już przesada w drugą stronę.


Wybuch Etny
Koszty:
Parking kilka euro i ubikacja w schronisku też płatna i na tym koniec kosztów.

Kolejka i terenowe samochody:
Nie musicie i nie powinniście korzystać z kolejki i terenowych samochodów, bo Etna jest do zdobycia przez każdego człowieka o przeciętnej kondycji, a przyjemność z pokonania góry wielka. Nie da się ukryć wywożenie turystów na górę niezły biznes, bo kolejka, a następnie wyjazd samochodem 4×4, to koszt rzędu 70-90 euro!


Ostre podejście na krater - Etna


Czas i odległość:
Rożnica wysokości do pokonania to ok. 1026m, do przejścia odległość ok. 13 km w dwie strony.

Wyjście ok. 3 h zejście ok. 1.5-2 h.

Tu możecie przeanalizować trasę, jednak zwrócicie uwagę, że aplikację włączyłem dopiero w drugim schronisku na wysokości ok. 2400m > www.endomondo.com/workouts

Obowiązkowy przewodnik: kolejny mit Etny
Nie ma obowiązku ani potrzeby wynajmowania przewodnika. Wszystkie kratery są ogólnodostępne po za kraterem Cratere Centrale. W jego okolice można już dojść podobno tylko z przewodnikiem. Jeśli ktoś ma mniej siły i nie chce wydawać pieniędzy może wejść na któryś z pobocznych kraterów, a widoki są wspaniałe.


Stopy po wyjściu na Etnę

Tak wyglądały moje stopy po zejściu z Etny. Buty typu adidas. Popiół wsypał się do wnętrza butów :)

Nasza grupa o tanich lotach 

Chcesz latać do USA za 350 zł. Na Malediwy, Sri Lankę czy do Tajlandii za 1000 zł?
Na grupie co chwilę dodajemy takie okazje!
Link do grupy www.fb.com/groups/TanieLotyDo


Polub nasz fanpage na Facebooku, zasubskrybuj nasz kanał na Youtube!