Z bagażem podręcznym na długą wyprawę

Długodystansowa podróż z małym plecakiem to pragnienie niejednego turysty. Wbrew pozorom takie marzenie może się spełnić! Wystarczy trzymać się kilku zasad podczas pakowania niezbędnych rzeczy. Podróż z bagażem podręcznym zapewni podróżnikowi wolność, tak upragnioną na urlopie!

Wędrówki po górach z 40-kilogramowym plecakiem, długie oczekiwanie na wydanie bagażu na lotnisku, nie wspominając już o dodatkowych opłatach wymaganych przez linie lotnicze za tzw. bagaże rejestrowane – o tych i wielu innych niedogodnościach będzie można zapomnieć, jeśli uda nam się spakować w bagaż podręczny. Dla wielu osób długa wyprawa z małym plecakiem jest czymś nie do pomyślenia – a jednak! Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, aby zapewnić sobie wolność na wymarzonym urlopie – wolność od uciążliwego balastu i bolących pleców.

Smartfon mi przewodnikiem
Wiele rzeczy, które niegdyś obciążały bagaż długodystansowego podróżnika, dziś mamy w jednym miejscu – w smartfonie. Niepotrzebna jest już papierowa mapa i przewodnik, a nawet aparat fotograficzny. Nawet połączenia komunikacyjne można znaleźć na bieżąco dzięki stronom takim jak GoEuro.pl – wyszukiwarka znajduje połączenia lotnicze, kolejowe i autobusowe w 12 krajach Europy, podaje też ceny i godziny odjazdów. Oczywiście jeśli wybieramy się gdzieś na kraniec świata, musimy liczyć się z brakiem zasięgu w niektórych miejscach. Należy jednak spodziewać się, że wraz z rozwojem sieci komórkowych problem ten będzie powoli eliminowany, a z czasem zupełnie zniknie.

Wyprane w rzece
Do bagażu podręcznego należy spakować wyłącznie rzeczy praktyczne i niezbędne. Kilka sztuk bielizny, maksymalnie trzy bluzki i po jednej sztuce innych części garderoby – spodni, bluzy z długim rękawem czy kurtki przeciwdeszczowej. Oczywiście zawsze należy uwzględnić pogodę w miejscu, do którego się wybieramy. Żadna kurtka raczej nie przyda się latem w kraju śródziemnomorskim. Zawsze znajdzie się też miejsce, gdzie zabrudzone ubranie można przeprać. Warto też zorientować się, jakie są ceny ubrań w danym kraju czy mieście. Czasem korzystniejsze okazuje się kupienie rzeczy na miejscu niż wiezienie ich z domu. Zapakowanie wszystkiego w bagaż podręczny wyklucza też wożenie jakiegokolwiek jedzenia oprócz np. kanapki na drogę. Ceny żywności w różnych krajach można sprawdzić na stronie numbeo.com.
Praktyczny minimalizm
Oczywiście bardzo ważną częścią bagażu podręcznego są dokumenty i karty. Za pomocą urządzenia mobilnego można dziś znaleźć bankomaty w każdym miejscu na świecie, chociażby przy pomocy strony mastercard.com. Oprócz karty płatniczej warto mieć ze sobą również gotówkę – nie waży wiele, a może uratować sytuację gdy np. zepsuje się jedyny bankomat na wyspie. Apteczka powinna zawierać jedynie niezbędne leki w niewielkich ilościach. Jeśli chodzi o kosmetyki, trzeba przelać je w małe buteleczki – maksymalnie 100 ml. Czym bardziej uniwersalne kosmetyki, tym łatwiej będzie można ich użyć w różnych okolicznościach. W długą podróż nie warto brać żadnych cennych rzeczy, o ile nie są one niezbędne. Nie tylko zajmują miejsce, ale też mogą kusić potencjalnego złodzieja, z którym z pewnością nie chcielibyśmy się spotkać.Polub nasz fanpage na Facebooku, zasubskrybuj nasz kanał na Youtube!