Wyspa Krk – Chorwacja

Nazywana jest nie bez przyczyny krainą tysiąca wysp. Przyciąga turystów niezwykłym połączeniem gór stykających się z ciepłym i krystalicznie czystym morzem. Woda tam jest tak przejrzysta, że widać dno nawet na głębokości kilkudziesięciu metrów. Do tego bajkowy, śródziemnomorski klimat i niezwykła architektura nadmorskich miasteczek, pamiętających jeszcze czasy Cesarstwa Rzymskiego. Chorwacja, bo o niej mowa, ma kształt łuku rozpiętego pomiędzy Słowenią, Węgrami, Bośnią i Hercegowiną oraz Morzem Adriatyckim. Wśród wielu ciekawych miejsc w Chorwacji, szczególnie interesujące są wyspy, w tym ta największa, wyspa Krk…

Złota wyspa

Krk nazywana jest „złotą wyspą” ze względu na piaszczyste plaże, cudowne zachody słońca nad Adriatykiem oraz wino, oliwę z oliwek i miód których jest tutaj pod dostatkiem. Położona w północnej części kraju, jest ona na tyle ciekawa, że sama w sobie może stać się celem tygodniowego wyjazdu. Zamieszkała przez prawie 18 tys. mieszkańców jest jedną z najczęściej odwiedzanych chorwackich wysp. Znaleźć tu można malownicze, zaciszne plaże, ale też prawdziwy nadmorski kurort o wdzięcznej nazwie Baśka. Na wyspie mieszczą się cztery miasta i liczne niewielkie miejscowości, które zachwycają swoją lokalizacją, nierzadko na skałach nad samym morzem. Na wyspie znajduje się nawet niewielkie lotnisko…

Jak dojechać

Wyspa znajduje się w północnej części Chorwacji, 53 kilometry od Rijeki. Od 1980 roku połączona jest z lądem imponującym mostem o długości 1430 metrów, którego projektu nie powstydziłoby się żadne biuro architektoniczne. Co ciekawe, przejazd przez most jest płatny tylko w jedną stronę.

Plaże

Plaż na wyspie jest wiele, są one zarówno piaszczyste jak i kamieniste. Najpiękniejsze znajdują się w miejscowościach Baśka, Malinska, Vrbnik czy w zatoce Šipanja. Warto pamiętać, by zabrać ze sobą specjalne obuwie do pływania, ze względu na liczne jeżowce przebywające w pobliżu plaż.

Ciekawe miejscowości:

Krkjest to największe miasto na wyspie i zarazem jej stolica. Jedno z najstarszych miast na Adriatyku otoczone jest murami obronnymi z czasów panowania rzymskiego, charakteryzuje się licznymi wąskimi uliczkami z tamtego okresu.

Baška  to niewielki kurort nadmorski z rozległą plażą z widokiem na wyspę Prvić. Położona jest w spokojnej zatoce na południowo wschodniej części wyspy Krk, otoczona rozległymi winnicami i gajami oliwnymi.

Vrbnikniezwykła miejscowość położona na wschodniej części wyspy, na skalnym klifie o wysokości 78 metrów. Zostaje w pamięci ze względu na ciekawą architekturę, niesamowity labirynt malowniczych wąskich uliczek na szczycie skalnego wzgórza oraz piękne widoki rozpościerające się z każdej strony miasteczka. Vrbnik słynie także z lokalnego wina, którego butelkę bez problemu kupimy u ulicznych handlarzy.

Stara Baškapiękny, magiczny zakątek wyspy Krk, będący dobrą propozycją dla osób ceniących sobie ciszę i spokój, nawet w szczycie sezonu. Do niewielkiej miejscowości, znajdującej się na krawędzi stromego zbocza spadającego do morza, prowadzi tylko jedna droga. W pobliżu mieści się kemping Camp Skrilla będący świetną propozycją dla osób podróżujących namiotem z przyczepą campingową.

.

Noclegi

Na wyspie jest bardzo duża baza noclegowa, bez trudu znajdziemy wolne pokoje i apartamenty. Tańszym rozwiązaniem są kempingi, które ulokowane są w bardzo malowniczych miejscach, blisko wody. Większość oferuje wysoki standard z zapleczem sanitarnym, dostępem do prądu, kuchni, pralni a niekiedy nawet z własną restauracją.Polub nasz fanpage na Facebooku, zasubskrybuj nasz kanał na Youtube!