Trekking – czy potrzebujemy kijków trekkingowych?

Trekkingiem współcześnie nazywana jest długa wędrówka po górach. We wcześniejszym rozumieniu tego pojęcia, była to jedynie wędrówka w wymagających warunkach. Obecnie terminem trekking określa się nierzadko wszystkie wielogodzinne wyprawy w góry, bez względu na ich poziom trudności. Jednym z najczęściej uprawianych rodzajów trekkingu jest trekking górski, zwany też klasycznym. W górach, zwłaszcza zimą, nietrudno o niełatwe szlaki i wymagające warunki. Pozostałe, mniej popularne formy trekkingu to trekking pustynny czy lodowcowy. Różne rodzaje trekkingu łączą przede wszystkim trudne warunki i coraz częściej użycie kijków trekkingowych.

Sprzęt do trekkingu – kijki trekkingowe

Podstawowym sprzętem ułatwiającym uprawianie trekkingu są kijki trekkingowe.

Wybierając kijki, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim warto zainwestować w kijki wykonane z solidnego materiału, które są lekkie i zarazem wytrzymałe, odporne na zniszczenia. Ich długość powinna być dopasowana do naszego wzrostu. Większość modeli obecnie dostępnych na rynku posiada opcję regulacji długości oraz składania. Rączki kijków wykonywane są z materiału, np. z pianki, korka lub gąbki, który dobrze się dopasuje i będzie wygodny dla długotrwałego uchwytu. Kijki trekkingowe mogą być dodatkowo wyposażone w paski, które zakłada się na ręce.

Kijki trekkingowe – rodzaje

Jednych kijków można używać w różnych warunkach, zarówno latem, jak i zimą. Dostosowanie kijków do zaśnieżonych powierzchni polega na nałożeniu specjalnych talerzyków śnieżnych, które zazwyczaj są sprzedawane w zestawie z kijkami.

Na rynku dostępne są kijki trekkingowe stworzone z myślą o kobietach oraz kijki odpowiednie dla dzieci. Kije trekkingowe posiadają opcję składania na dwie, trzy lub cztery części, dzięki czemu łatwiej jest je przetransportować.

Kijki trekkingowe – zalety użytkowania

Kijki trekkingowe przede wszystkim ułatwiają pokonywanie długich, wymagających tras i podnoszą komfort wędrowania. Z nimi łatwiej jest utrzymać równowagę i zachować stabilność na nierównej powierzchni. Chodzenie z kijkami do trekkingu odciąża kręgosłup, kolana i stawy, przenosząc ciężar na kijki i wsparte na nich ramiona.  

Dla kogo kijki trekkingowe?

Kijki trekkingowe nie są wyposażeniem wyłącznie dla osób regularnie uprawiających trekking. Korzystają z nich także osoby od czasu do czasu wybierające się w góry po to, aby ułatwić sobie wędrówkę. Niektórzy chodzący po górach nie używają kijków przez cały czas, a wyciągają je tylko przy trudniejszych podejściach, stromych zboczach czy w niesprzyjających warunkach pogodowych.  

Jak się ubrać i co ze sobą zabrać?

Na górskie wyprawy najlepszy jest strój warstwowy. Ilość i grubość warstw powinna być zależna od temperatury i warunków atmosferycznych, warto mieć zawsze przy sobie kurtkę przeciwdeszczową. Niezwykle ważne jest, aby odzież była lekka i nie krępowała ruchów. Producenci sprzętu i odzieży turystycznej posiadają asortyment przeznaczony do tej dyscypliny. Do zaoferowania są m.in. specjalne buty trekkingowe z amortyzującą podeszwą, które stabilizują stopę, są odporne na uszkodzenia czy plecaki trekkingowe, posiadające solidny system nośny, cechujące się wodoodpornością i wytrzymałością. Pozostałe wyposażenie, dodatkowy sprzęt, ilość jedzenia i picie są zależne od długości wyprawy i warunków, w jakich będziemy wędrować. Długie wyprawy wymagają zabrania przyrządów do gotowania, jeśli nie zamierzamy nocować w  schronisku, także namiotu i śpiwora. Podstawowymi przedmiotami, które powinien mieć każdy, kto wybiera się w długą pieszą wyprawę, są telefon, dokumenty osobiste, podręczna apteczka, mapa, kompas i latarka.