Transport na Sri Lance – Autobusy, pociągi i tuk tuki

Transport na Sri lance 

Autobusy – fakty i mity
Na Sri Lance głównym środkiem transportu są autobusy. To bezwzględnie najlepszy i najtańszy sposób poruszania się po wyspie. Siatka połączeń jest doskonale rozwinięta.
Mieliśmy sporo obaw przed jazdą autobusami. W internecie znajdziecie mnóstwo historii na temat szalonych lankijskich kierowców i rzekomych nieprawdopodobnych dyskomfortach w czasie jazdy. Większość tych historii jest mocno naciągana lub pisali je straszni malkontenci. O ile można się zgodzić z tezami, że kierowcy jeżdżą szybko, to już nie do końca możemy zgodzić się z tym, że jeżdżą mało bezpiecznie. Przez cały pobyt jeździliśmy głównie autobusami. Kiedy przywykliśmy już do wiecznego trąbienia, hałasu i wyprzedzana na trzeciego, doszliśmy do wniosku, że kierowcy lankijscy są wręcz znakomici. Mimo niezwykle dużego ruchu, masy skuterów, tuk tuków, innych pojazdów i tabunów ludzi, dzielnie i stosunkowo szybko pokonują kolejne kilometry. Autobusy nie wyglądają też na najnowocześniejsze, jednak nie dopatrzyłem się żadnych większych usterek mechanicznych w pojazdach. Żaden z nich też nigdy się nie zepsuł. Fakt, znajdzie się dziura w podłodze, czy podarte siedzenie. W co drugim pojeździe nie działa prędkościomierz, bo i tak w zasadzie nie jest potrzebny, skoro do ograniczeń jeśli takie w ogóle są i tak się nikt nie stosuje. Nie są też bardzo rozklekotane, a silniki dysponują dużą mocą.

Zobacz koniecznie

 

Nie odnotowaliśmy żadnej stłuczki czy wypadku, poza motocyklistą w rowie, który zaliczył drobne otarcia. Nie wiemy jednak czy przyczynił się do tego autobus czy jedynie kierowca był świadkiem zdarzenia i na chwilę zatrzymał się, żeby pomóc motocykliście wydostać się z rowu.

Autobusy na Sri Lance

Autobusy (poza ekspresowymi) nie mają klimatyzacji (na szczęście). Nie grozi nam zaziębienie co jest bardzo powszechne w Malezji czy Tajlandii, gdzie kierowcy chłodzą bez opamiętania. Jednak autobusy są bardzo przewiewne, okna są zawsze otwarte. Chyba, że pada ale wtedy powietrze dostaje się do środka przez specjalne nacięcia w oknach. Choć często jest bardzo gorąco, to nigdy nie czuliśmy nieprzyjemnego zapachu od współtowarzyszy podróży, w przeciwieństwie do tego jaki możemy spotkać w nowoczesnych autobusach komunikacji miejskiej w Polsce. Często rozchodził się przyjemny zapach lankijskich kadzideł palonych przez kierowcę. Warto mieć spory zapas wody na podróż, ale jeśli zapomnimy to z pomocą przyjdą sprzedawcy wskakujący co jakiś czas do autobusów. Możemy też coś przekąsić. Wielokrotnie kupowaliśmy owoce, samosy i inne cuda.

Bagaż w autobusach na Sri Lance

Kolejny „problem” wymieniany przez grymaszących to rozkłady jazdy które są tylko na większych dworcach (np. Matara, Colombo, itp.). Nie są one jednak w ogóle potrzebne. Pracownicy dworców, jak i tubylcy zawsze szybko i sprawnie doprowadzą Was do odpowiedniego autobusu. Nie czekaliśmy też nigdy na odjazd dłużej niż 20 minut, a zazwyczaj mieściliśmy się w 5-10 minutach. Faktem jest, że autobusy nie osiągają niebotycznych średnich prędkości bo bardzo często się zatrzymują. Jednak wyspa jest stosunkowo mała, więc zazwyczaj po paru godzinach będziecie w miejscu docelowym.

Autobusy na Sri Lance

[sociallocker id=8926]

Fakt, autobusy są bardzo oblegane i zatłoczone, jednak tyko dwa może trzy razy musieliśmy stać. Zazwyczaj autobusy są dopiero podstawione, czasem warto poczekać na następny żeby zająć miejsce siedzące. Przednie siedzenia zarezerwowane są dla mnichów, osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży. Bagaż najczęściej lądował na pokrywie silnika przy kierowcy (jak na zdjęciu powyżej, nad dzieckiem). Bileter starał się go jakoś zablokować. Pomagaliśmy w tym przypinając plecaki paskami do metalowych poręczy. Dzięki temu nie zjeżdżały na kierowce na ostrych zakrętach. Mitem są informacje, że autobusy nie zatrzymują się, a jedynie zwalniają. Nie ma obawy, jeśli masz plecak i jesteś turystą, kierowca na pewno się zatrzyma.

Autobusy na Sri Lance

Kilka faktów
– W autobusach jest głośno, dodatkowo gra lokalna muzyka, czasem na ekranach lecą teledyski, ale jest to do wytrzymania.
– W autobusach jest gorąco, ale nie śmierdzi jak w Polsce.
– Bilety kupuje się w autobusie, bileter zawsze nas znajdzie.
– Bilety są bajeczne tanie. Wyjątkiem jest trasa z Colombo na lotnisko gdzie doliczą też opłatę za bagaż.
– W każdym autobusie chroni nas Budda, rzadziej Maryjka lub Jezusek.
– Wyjazd z Colombo na lotnisko trwa wieki, w szczycie zarezerwujcie na dojazd ponad 2.5h!
– Spocona pupa przykleja się do plastikowych pokrowców na siedzeniach (tu rada dla dziewczyn – spodnie za kolano, chusta/pareo, będą dobrym rozwiązaniem) 

Ceny biletów
Colombo – lotnisko: 150 LKR 3.96 zł (doliczają za bagaż)
Negombo – Anuradhapura: 284 LKR 7.50 zł
Anuradhapura  Old Station (centrum miasta) – Anduradhapura New Station (obrzeża): 12 LKR 0.32 zł
Anuradhapura – Dambulla: 134 LKR 3.54 zł
Dambulla – Kandy: 100 LKR 2.64 zł
Kandy – Peradeniya: 15 LKR 0.40 zł
Nuwara Eliya – Labookellie (fabryka herbaty Mackwoods): 30 LKR 0.79 zł
Nuwara Eliya – hotel na wzgórzu: 10 LKR 0.26 zł
Ella – jaskinia Ravana: 10 LKR 0.26 zł
Ella – Wellawaya: 55 LKR 1.45 zł
Wellawaya – Udawalawe: 100 LKR 2.64 zł
Udawalawe – Embepetiya: 50 LKR 1.32 zł (cena dla tubylców to 15 LKR)
Embepetiya – Matara: 115 LKR 3.04 zł
Matara – Mirissa: 25 LKR 0.66 zł
Matara – Maghareba EXPRESS bus: 445 LKR 11.75 zł (jedyny bus z klimatyzacją)
Maghareba – Colombo: 32 LKR 0.85 zł
Galle – Akuressa: 55 LKR 1.45 zł
Akuressa – Deniyaya: 70 LKR 1.85 zł 

Pociągi


Kolej to drugi bardzo dobry środek transportu po wyspie. Na pewno bardziej bezpieczny, a równie tani jak autobusy. Na kilku trasach dostarcza znacznie więcej wrażeń wizualnych. Trasa z Kandy do Ella zaliczana jest do najpiękniejszych tras kolejowych na świecie! Na stronie www.railway.gov.lk sprawdzicie godziny odjazdu.

Demodara Nine Arch Bridge (Ella, Sri Lanka)

Sri Lanka Train Schedule

Bardzo przydatna może też okazać się aplikacja na smartfona Sri Lanka Train Schedule, sprawdzicie na niej godziny odjazdów pociągów na dowolnej trasie.

Bilety kupuje się w kasach na dworcu. Teoretycznie bilet trzeba kupić dzień wcześniej, jednak nam nigdy to się nie udało. Bilety zawsze były wyprzedane. Mimo to zawsze kupowaliśmy je przychodząc na dworzec ok. 1,5 godziny przed odjazdem. Według nas najlepsza jest 3 klasa. Jest szansa, że będzie najmniej głośnych, rozwrzeszczanych, rozpychających, ciągle fotografujących się smart-fonami Chińczyków. Bilety trzeba zachować do końca podróży, sprawdzane są przy wyjściach ze stacji.

Kandy – Nanuoya (docelowo Nuwara Eliya) 2 klasa: 160 LKR 4.23 zł
Nanuoya – Ella 3 klasa: 60 LKR 1.58 zł
Colombo – Galle 2 klasa: 180 LKR 4.75 zł
Hikkaduwa – Colombo 2 klasa: 180 LKR 4.75 zł

Klasy pociągów

1 klasa z miejscami do miejsca do siedzenia i klimatyzowanymi wagonami dostępne są tylko w niektórych pociągach na trasach. Obowiązkowa rezerwacja miejsca.

Ciekawym ale dość drogą opcją jest 1 klasa w wagonie observation saloon, wagonie widokowym, który dostępny jest na wybranych najładniejszych trasach, m.in. z Kolombo do Kandy. Konieczna jest rezerwacja z wyprzedzeniem.

2 klasa – dostępne we wszystkich pociągach. Tania i najbardziej oblegana przez turystów.

3 klasa – najniższa i zarazem najlepsza klasa. Czasem z siedzeniami miękkimi, czasem drewnianymi. To klasa, którą najczęściej przemieszczają się Lankijczycy. W sezonie zatłoczona podobnie do drugiej klasy i równocześnie nasza ulubiona. Niesamowicie mili mieszkańcy wyspy, to zagadają, to chcą z nami zdjęcie, to poczęstują czymś dobrym.

 

Train from Kandy to Nanuoya

Gdzie siedzieć z pociągu?

Naszym zdaniem najlepszym miejscem są schody drzwi wejściowych. Wspaniałe niczym nieograniczone widoki, miły powiew wiatru i dodatkowe emocje, m.in. przejazdy przez wysokie mosty, jazda nad przepaścią i ciemne tunele. Polecamy!

Najlepsze miejsce w pociągu do Elli

 

Skutery
Choć ruch spory, dość chaotyczny i nie do końca bezpieczny, to po namowie przez naszych rosyjskich znajomych zdecydowaliśmy się na wypożyczanie skutera.
Czy wymagane jest prawo jazdy na motor? Nasi rosyjscy znajomi twierdzą, że tak, ale nigdy nie mieli takiego. Łącznie spędzili ok. 60 dni na Sri Lance wielokrotnie wypożyczając skutery. Złapani byli raz. Wystarczyło dać policjantowi ok. 500 LKR i do widzenia. Jeśli się nie dogadacie to mandat za nieposiadanie dokumentu wynosi podobno 2500 LKR. Nie zniechęciło nas to wcale. Trzykrotnie wypożyczyliśmy skuter. Musicie jednak mieć świadomość że prowadząc pojazd bez odpowiednich kwalifikacji i wymaganych dokumentów, mogą wystąpić problemy z odszkodowaniem od firmy ubezpieczeniowej. Firma może odmówić wypłaty odszkodowania. Miejcie to na uwadze, bo koszty akcji ratunkowych itp. mogą być niebotyczne!

Ella (cały dzień): 1500 LKR (bez dokumentów na gębę) 39.62 zł 
Deniyaya (cały dzień): 1000 LKR (bez dokumentów na gębę) 26.41 zł
Hikkaduwa (cały dzień): 900 LKR (wypełnianie dokumentów, paszport w wypożyczalni) 23.77 zł
paliwo na stacji w Ella  1l – 110 LKR 2.91 zł

Skutery najczęściej mają prawie pusty bak. Nie tankujcie go do pełna, jeśli nie planujecie przejechać w ciągu dnia 300 kilometrów. Nauczyliśmy się tego pierwszego dnia, kiedy zwracaliśmy skuter z ponad połową baku :)

Skutery na Sri Lance

Tuk Tuki

Tuk Tuk Sri Lanka

Na kierowców Tuk Tuków trzeba uważać, wiadomo chcą sprzedać przejazd za wszelką cenę. Dlatego nie raz dowiesz się, że: „tam autobusem nie dojedziesz”, lub „musisz się przesiadać kilka razy”, lub „zajmie Ci to kilka godzin”.
Zawsze należy się targować. Nie raz zbiliśmy cenę. Czasem z lenistwa jechaliśmy Tuk Tukiem choć można było autobusem. Ceny też są do przełknięcia.

Ceny za przejazdy Tuk Tukiem
Warto tutaj dodać, że podana cena obejmuje przejazd, a nie liczbę osób.
Lotnisko – Negombo: 600 LKR 15.85 zł
Negombo (trasa ok. 2km): 200 LKR 5.28 zł 
Obrzeża Negombo do przystanku autobusowego (2 km): 250 LKR 6.60 zł
Dworzec Anuradhapura  – Swiss Garden Resort: 50 KLR 1.32 zł
Anuradhapura – Mihintale – Anuradhapura: 600 LKR 15.85 zł
Dambulla dworzec autobusowy – Złota Świątynia: 120 LKR 3.17 zł (150 LKR – cena wyjściowa)
Dambulla (trasa krajobrazowa) – Sigiriya – Dambulla (trasa główną ulicą): 1500 LKR 39.62 zł
Złota Świątynia – Dambulla dworzec autobusowy: 100 LKR 2.64 zł (150 LKR – cena wyjściowa)
Kandy dworzec autobusowy – Hotel na wzgórzu: 300 LKR 7.92 zł
Posąg Buddy w Kandy – Hotel na wzgórzu: 300 LKR 7.92 zł
Kandy – Pinnawala – Kandy: 2000 LKR 52.83 zł
Kandy hotel na wzgórzu – stacja kolejowa Kandy: 300 LKR 7.92 zł
Nanuoya stacja kolejowa – Hotel w Nuwara Eliya: 500 LKR 13.21 zł
Udawalawe przystanek na uboczu – centrum: 150 LKR 3.96 zł 

Wypożyczenie samochodu z kierowcą lub bez

Wiele osób, które chce szybko i intensywnie zwiedzać kraj, decyduje się na wynajęcie samochodu z kierowcą, który staje się równocześnie ich przewodnikiem. Część osób z kolei wynajmuje sam samochód bez kierowcy. Naszym zdaniem przy tak niskich cenach transportu publicznego to opcja dla leniwych i wygodnych. My za nic nie oddalibyśmy dziesiątek godzin w zatłoczonych autobusach przy 35’C +. To niezapomniane, wspaniałe wspominania. Interakcje z sympatycznymi tubylcami bezcenne. Oglądanie Sri Lanki zza okna nowej klimatyzowanej hybrydowej Toyoty… no nie! To nie dla nas :)

Jeśli jednak bardzo interesuje was ile kosztuje wypożyczenie samochodu na Sri Lance możecie to sprawdzić je teraz. Ceny rozpoczynają się od 120 zł dziennie.
[/sociallocker]Polub nasz fanpage na Facebooku, zasubskrybuj nasz kanał na Youtube!