Pogoda na Filipinach w styczniu i lutym




Pogoda w El Nido w lutym
Często zadajemy sobie pytanie „kiedy jechać” w rejon, który nas interesuje. Zależy nam przecież na najlepszej pogodzie. Planując podróż do Tajlandii, Malezji i na Filipiny mogliśmy wybrać w zasadzie każdy termin po nowym roku.

Zbiegiem okoliczności i szczęścia udało się nam kupić bilety Warszawa – Bangkok – Warszawa w bardzo dobrej cenie (1590 zł) w okresie, który uchodzi za najlepszy; 24 styczeń 2015 – 27 luty 2015!
W tym czasie przebyliśmy trasę Bangkok > Krabi > Koh Phi Phi > Kuala Lumpur > Borracay > Cebu > Bohol > Puerto Princessa > El Nido > Manila > Bontoc > Banaue > Sagada > Tuguegarao > Manila > Bangkok.

Z naszych wcześniejszych doświadczeń wynikało, że pogoda w Tajlandii w maju nie jest taka straszna. Choć to miesiąc przełomowy, koniec pory ciepłej i suchej, początek gorącej, monsunowej i ponoć najgorętszy czas w krainie uśmiechu. Nie jest to jednak do końca prawda, zdecydowanie bardziej gorąco i wilgotno było nam lipcu i sierpniu w czasie naszej pierwszej wyprawy do Azji.

Dlaczego piszę o pogodzie w Tajlandii? Nie da się nie zauważyć, że kraje są koło siebie dość blisko i leżą na tej samej szerokości geograficznej. Planując wyprawę na Filipiny bardzo często wybieramy lot przez Tajlandię, a następnie lecimy tanimi liniami na Filipiny. My zdecydowaliśmy się na wylot z Kuala Lumpur. Loty ze stolicy Malezji są bardzo tanie a możliwość obcowania z tym niezwykłym  miastem po raz kolejny jest bezcenna. Dzięki temu mogliśmy się przekonać jaka pogoda panuje w całym rejonie w tym okresie.

O pogodzie w Tajlandii w styczniu i Malezji przeczytacie w kolejnych postach. Teraz skupię się na pogodzie jaka panowała na naszej trasie od Boracay do Manili od 3 do 25 lutego 2015.

Pogoda na Boracay
Chyba nie można wyobrazić sobie lepszego okresu na wypoczynek w tej okolicy.
Temperatury: ok. 27-30’c ciepło ale nie upalnie, przyjemna bryza i spokojny wiatr z nad morza. Klimatyzacja jest przydatna ale nie jest konieczna jeśli mamy domek czy pokój w zacienionym miejscu.
Temperatura morza: Woda bardzo przyjemna, ok. 25-28c’, to taka że czujemy jeszcze lekkie orzeźwienie, nie ma wrażenia, że wchodzimy do ciepłej „zupy”.
Wilgotność: Na Boracay wilgotność powietrza jest stała przez cały rok i wynosi ok. 80%, choć wydaje się to dużo to nie mieliśmy uczucia nadmiernej wilgotności jak miało to miejsce w Tajlandii w lipcu i sierpniu.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie małe lub żadne. Pojedyncze chmury.

Pogoda na Boracay

Magic Island - Boracay

Pogoda na Bohol
Tu pogoda minimalnie gorsza, choć też bardzo dobra.
Temperatury: Tu jeszcze cieplej ok. 29-32 c’, podczas deszczu spadała do ok. 23-27c’.
Temperatura morza: Woda bardzo przyjemna, ok. 25-28c’, to taka że czujemy lekkie orzeźwienie, nie ma wrażenia, że wchodzimy do ciepłej zupy.
Wilgotność: ok. 85-90 % odczuwalna szczególnie przy opadach jednak wtedy robi się trochę chłodniej, nie jest bardzo uciążliwa.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie małe i średnie. Pewnego dnia nawet popadywało a na niebie, szaro-czarne chmury.

Pogoda na Bohol w lutym

Pogoda na Palawianie
Podobnie jak na Bohol minimalnie gorsza, choć też bardzo dobra.
Temperatury: ok. 29-33c’
Temperatura morza: Woda bardzo przyjemna, ok. 27-28c’, to taka że czujemy lekkie orzeźwienie, nie ma wrażenia że wchodzimy do ciepłej zupy.
Wilgotność: ok. 85-90 % odczuwalna szczególnie przy opadach jednak wtedy robi się trochę chłodniej, nie jest bardzo uciążliwa.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie małe i średnie. Nie padało. 

Corong-Corong Beach

 Matinloc Island - El Nido

Pogoda na Luzon 
Pogoda w Banaue dużo gorsza, chłodno a niebo prawie zawsze zasłonięte chmurami, choć momentami się przedzierało.
Temperatury: ok. 15-19 c’
Wilgotność: ok. 90+ % odczuwalna szczególnie przy opadach.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie duże i średnie. Mgły, chmury nisko nad ziemią. Często mżyło ale nigdy nie był to ulewny deszcz.

Banaue village - main road

Pogoda w Batad
Chłodno, niebo często całkowicie zasłonięte chmurami.
Temperatury: ok. 17-23 c’
Wilgotność: ok. 90+ % odczuwalna szczególnie przy opadach.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie duże i średnie ale chwilami słonecznie.

Pogoda w Batad, Filipiny

Pogoda w Sagadzie
Ciepło ale nie upalnie
Temperatury: ok. 20-25 c’
Wilgotność: ok. 75%+
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie małe, często bardzo słonecznie.

Pogoda w Sagadzie w lutym

Pogoda w Sagadzie w lutymNieco chłodniejsza pogoda w północnych rejonach kraju była doskonała do chodzenia po polach ryżowych i górach. Choć i tam momentami mocno się spociliśmy, bo rożnie poziomów są spore.
Generalnie na pogodę narzekać nie możemy. To zdecydowanie dobry czas na wyprawę na Filipiny!  

Radosław Molski

Radosław Molski

Pomysłodawca, założyciel at GlobBlog Team
Piszę bloga, wymyślam wyprawy i fotografuje. Nasz „team” tworzy zgrana paczka przyjaciół, każdy wyjazd daje nam kupę radości i niezapomnianych przeżyć. Grupa chętnych do podróżowania pod moją “opieką” się powiększa i ma już blisko dwadzieścia osób.
Radosław Molski

Latest posts by Radosław Molski (see all)

Zobacz podobne wpisy



Polub nasz fanpage na Facebooku, zasubskrybuj nasz kanał na Youtube!
  • Tomek

    Cześć Radek, 27 lutego 2016 lądujemy na Boracay, powrotny jest dopiero 10 marca. Jakie destynacje polecasz w tym czasie? może udać się na Palawan, Bohol, Cebu po kilku dniach spędzonych na Boracay? 12 dni to chyba za długi okres na jednej wyspie. Cebu pacific ma teraz olbrzymią promocję lotów (nawet 30 zł za odcinek). Powrót 10.03 z Manili do Dohy. pozdrawiam serdecznie. Tomek

    • radeczko

      Hej Tomek, piszę dopiero teraz bo na Elbie odpoczywaliśmy od Internetu :) Na Boracay faktycznie jest piękne ale z drugiej strony masakrycznie turystyczne. Takich dzikich tłumów nie widziałem nawet w Tajskich miejscowościach turystycznych. Zostańcie tam 2, 3 dni max. W samym Cebu nie ma nic do roboty, mało ciekawe duże miasto. Bohol jest spoko ale szału nie ma. Jeśli macie tak mało czasu to polecam Wam spędzić połowę na Palewanie, w El Nido lub w Coron i wybrać się koniecznie na Island Hopping! Drugą połówę wszego urlopu spędził bym na tarasach ryżowych, w miejscowościach takich jak Banaue, Segada, Bontoc. Z kolei jeśli chcecie odpocząć od cywilizacji na rajskiej wyspie po koniecznie Malapascua Island.