Pogoda na Filipinach w styczniu i lutym

Pogoda w El Nido w lutym
Często zadajemy sobie pytanie „kiedy jechać” w rejon, który nas interesuje. Zależy nam przecież na najlepszej pogodzie. Planując podróż do Tajlandii, Malezji i na Filipiny mogliśmy wybrać w zasadzie każdy termin po nowym roku.

Zbiegiem okoliczności i szczęścia udało się nam kupić bilety Warszawa – Bangkok – Warszawa w bardzo dobrej cenie (1590 zł) w okresie, który uchodzi za najlepszy; 24 styczeń 2015 – 27 luty 2015!
W tym czasie przebyliśmy trasę Bangkok > Krabi > Koh Phi Phi > Kuala Lumpur > Borracay > Cebu > Bohol > Puerto Princessa > El Nido > Manila > Bontoc > Banaue > Sagada > Tuguegarao > Manila > Bangkok.

Z naszych wcześniejszych doświadczeń wynikało, że pogoda w Tajlandii w maju nie jest taka straszna. Choć to miesiąc przełomowy, koniec pory ciepłej i suchej, początek gorącej, monsunowej i ponoć najgorętszy czas w krainie uśmiechu. Nie jest to jednak do końca prawda, zdecydowanie bardziej gorąco i wilgotno było nam lipcu i sierpniu w czasie naszej pierwszej wyprawy do Azji.

Dlaczego piszę o pogodzie w Tajlandii? Nie da się nie zauważyć, że kraje są koło siebie dość blisko i leżą na tej samej szerokości geograficznej. Planując wyprawę na Filipiny bardzo często wybieramy lot przez Tajlandię, a następnie lecimy tanimi liniami na Filipiny. My zdecydowaliśmy się na wylot z Kuala Lumpur. Loty ze stolicy Malezji są bardzo tanie a możliwość obcowania z tym niezwykłym  miastem po raz kolejny jest bezcenna. Dzięki temu mogliśmy się przekonać jaka pogoda panuje w całym rejonie w tym okresie.

O pogodzie w Tajlandii w styczniu i Malezji przeczytacie w kolejnych postach. Teraz skupię się na pogodzie jaka panowała na naszej trasie od Boracay do Manili od 3 do 25 lutego 2015.

Pogoda na Boracay
Chyba nie można wyobrazić sobie lepszego okresu na wypoczynek w tej okolicy.
Temperatury: ok. 27-30’c ciepło ale nie upalnie, przyjemna bryza i spokojny wiatr z nad morza. Klimatyzacja jest przydatna ale nie jest konieczna jeśli mamy domek czy pokój w zacienionym miejscu.
Temperatura morza: Woda bardzo przyjemna, ok. 25-28c’, to taka że czujemy jeszcze lekkie orzeźwienie, nie ma wrażenia, że wchodzimy do ciepłej „zupy”.
Wilgotność: Na Boracay wilgotność powietrza jest stała przez cały rok i wynosi ok. 80%, choć wydaje się to dużo to nie mieliśmy uczucia nadmiernej wilgotności jak miało to miejsce w Tajlandii w lipcu i sierpniu.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie małe lub żadne. Pojedyncze chmury.

Pogoda na Boracay

Magic Island - Boracay

Pogoda na Bohol
Tu pogoda minimalnie gorsza, choć też bardzo dobra.
Temperatury: Tu jeszcze cieplej ok. 29-32 c’, podczas deszczu spadała do ok. 23-27c’.
Temperatura morza: Woda bardzo przyjemna, ok. 25-28c’, to taka że czujemy lekkie orzeźwienie, nie ma wrażenia, że wchodzimy do ciepłej zupy.
Wilgotność: ok. 85-90 % odczuwalna szczególnie przy opadach jednak wtedy robi się trochę chłodniej, nie jest bardzo uciążliwa.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie małe i średnie. Pewnego dnia nawet popadywało a na niebie, szaro-czarne chmury.

Pogoda na Bohol w lutym

Pogoda na Palawianie
Podobnie jak na Bohol minimalnie gorsza, choć też bardzo dobra.
Temperatury: ok. 29-33c’
Temperatura morza: Woda bardzo przyjemna, ok. 27-28c’, to taka że czujemy lekkie orzeźwienie, nie ma wrażenia że wchodzimy do ciepłej zupy.
Wilgotność: ok. 85-90 % odczuwalna szczególnie przy opadach jednak wtedy robi się trochę chłodniej, nie jest bardzo uciążliwa.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie małe i średnie. Nie padało. 

Corong-Corong Beach

 Matinloc Island - El Nido

Pogoda na Luzon 
Pogoda w Banaue dużo gorsza, chłodno a niebo prawie zawsze zasłonięte chmurami, choć momentami się przedzierało.
Temperatury: ok. 15-19 c’
Wilgotność: ok. 90+ % odczuwalna szczególnie przy opadach.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie duże i średnie. Mgły, chmury nisko nad ziemią. Często mżyło ale nigdy nie był to ulewny deszcz.

Banaue village - main road

Pogoda w Batad
Chłodno, niebo często całkowicie zasłonięte chmurami.
Temperatury: ok. 17-23 c’
Wilgotność: ok. 90+ % odczuwalna szczególnie przy opadach.
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie duże i średnie ale chwilami słonecznie.

Pogoda w Batad, Filipiny

Pogoda w Sagadzie
Ciepło ale nie upalnie
Temperatury: ok. 20-25 c’
Wilgotność: ok. 75%+
Zachmurzenie i opady: Zachmurzenie małe, często bardzo słonecznie.

Pogoda w Sagadzie w lutym

Pogoda w Sagadzie w lutymNieco chłodniejsza pogoda w północnych rejonach kraju była doskonała do chodzenia po polach ryżowych i górach. Choć i tam momentami mocno się spociliśmy, bo rożnie poziomów są spore.
Generalnie na pogodę narzekać nie możemy. To zdecydowanie dobry czas na wyprawę na Filipiny!  

 

Nasza grupa o tanich lotach 

Chcesz latać do USA za 350 zł. Na Malediwy,  Filipiny czy do Tajlandii za 1000 zł?
Na grupie co chwilę dodajemy takie okazje!
Link do grupy www.fb.com/groups/TanieLotyDo


Polub nasz fanpage na Facebooku, zasubskrybuj nasz kanał na Youtube!