Malediwy-ceny, wiza, pogoda, noclegi, atrakcje – poradnik praktyczny

Malediwy – taniej niż w Ustce? 

Malediwy każdemu z nas kojarzą się z rajem na ziemi. Raj wydaje się jednak całkowicie niedostępny dla przeciętnego „Kowalskiego”. Postaramy się udowodnić, że można zorganizować wyjazd bardzo tanio. Pozostaje tylko pytanie czy w ogóle warto wybrać się na Malediwy?

Omadhoo Island

Na Malediwach łącznie spędziliśmy 7 dni w termie 24.02 do 2.03.03.2016, a pobyt wypadł w połowie podróży po Sri Lance. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku wyprawy do Maroka i na Sri Lankę, postanowiliśmy wszystko spisać i opublikować na blogu w formie poradnika. Jak się przekonacie ceny na Malediwach mogą być przystępne, a pobyt na lokalnej wyspie nie będzie droższy od wakacji w Ustce.  Poniżej znajdziecie wiele informacji,  które mogą przydać się w podróży.

Tanie loty na Malediwy

Pierwszym impulsem było sprawdzenie (z ciekawości) cen biletów na trasie Kolombo (Stolica Sri Lanki) – MaleColombo. Mieliśmy już wykupiony przelot na Sri Lankę i gotowy ogólny plan podróży, bo tak naprawdę nigdy nie braliśmy Malediwów pod uwagę. Okazało się, że większość biletów oscyluje w granicy 900-1100 zł. Na trasie operują zarówno linie ze Sri Lanki (Sri Lan Arilines, Mihin Lanka) jak i wiele znanych arabskich linii (Qatar Airways, Emirates, Etihad). To dość drogie bilety, zważywszy na fakt, że czasem z Europy można dolecieć na Malediwy w podobnej lub niewiele wyższej cenie.

China Eastern Airlines on Male Airport

Jednak wnikliwe poszukiwania przyniosły efekt. Znaleźliśmy bilety za 500 zł od osoby (podobno bywają nawet po 400zł) w dwie strony linią China Eastern Airlines. Lot odbył się nowym Boeingiem 737.  Aktualne najniższe ceny z Kolombo na Malediwy.

Jeśli lecicie z Europy to sprawdźcie loty z Polski, Niemiec, Węgier, Czech czy Włoch. Do pierwszych tanio dojedziecie Polskim Busem do Włoch dolecicie za grosze tanią linią.

Nasza grupa o tanich lotach 

Chcesz latać do USA za 350 zł. Na Malediwy, Sri Lankę czy do Tajlandii za 1000 zł?
Na grupie co chwilę dodajemy takie okazje!
Link do grupy www.fb.com/groups/TanieLotyDo

 

Tanie noclegi na Malediwach

Zakup biletów na Malediwy był spontaniczny. Bez sprawdzania jakie są ceny, czy musimy mieć wizy itp. W głowie myśli, że na pewno coś taniego znajdziemy. Mamy doświadczenia z tylu krajów, zawsze się udawało! Niestety wyszukiwarka Google nie reaguje dobrze na nasze zapytania: tanie noclegi Malediwy, backpacking Maldives, namioty Malediwy, spanie na dziko Malediwy…

 

Po sprawdzeniu cen na naszej ulubionej porównywarce cen hoteli Skyscanner Hotele, stwierdziliśmy że „azjatyckich” cen na Malediwach nie uświadczymy. Ceny zaczynają się 150 zł za noc, a transfery na wyspy od 150 zł do 320 zł w jedną stronę od osoby. Nie są to koszty do których przyzwyczailiśmy się w Tajlandii, Maroku, Indiach itp. Na Malediwach większość hoteli (ale nie wszystkie) dolicza sobie dodatkowe podatki miejskie, więc kwota rezerwacji nie jest wymierna. W hotelu trzeba dopłacać to VAT, to koszty obsługi.

hoteledodatkoeoplaty

Po wielu godzinach poszukiwań udało się nam znaleźć miejscówkę w dobrej cenie, z wliczonymi wszystkimi podatkami. Skromny Gesthouse nazywa się Kalaafaanu Retreat na wyspie Hangnaameedhoo (Atol Ari). Najlepszą cenę pokazała Agoda.com. Tam też dokonaliśmy rezerwacji, 5 nocy w pokoju ze śniadaniami 448 zł/os! Na wysepkę kursują lokalne promy. Koszt takiego transferu nie powinien przekroczyć 5$ (19 zł) od osoby. Jednak ostatecznie okazało się, że nasz lot nie zgrywa się z kursami promu i jesteśmy zmuszeni skorzystać z szybkiej łodzi prywatnej. Cena za osobę w jedną stronę to 30 $ (114 zł).

 

Rezerwacja rezerwacją, a wakacje spędzimy na innej wyspie…

Po niespełna 30 minutowej wędrówce z punktu A do punktu B na mapie (czyli z portu gdzie przypływają promy z lotniska do portu z którego odpływają promy i speed boaty na wyspy), otrzymujemy telefon właściciela Kalaafaanu Retreat.  Informuje nas, że bardzo nas przeprasza, ale ma awarię i nie może nas przyjąć… Znamy te numery już z dnia poprzedniego. Na pewno ma overbooking :) Oferuje nam inny gesthouse na pobliskiej wyspie dodając „że nic nie musimy dopłacać”.

Kuri Beach View Inn. - Omadhoo

Nie jesteśmy pieniaczami, uznajemy tą opcję za interesującą, tym bardziej, że obiecano nam wycieczkę na wyspę na której mieliśmy rezerwację. Dodatkowym atutem jest fakt, że w porcie poznaliśmy bardzo sympatyczną Polkę Magdę, która też wybierała się na tą wyspę. Za sprawą „awarii” trafiamy na wyspę Omadhoo, do Kuri Beach View Inn.
Więcej o wyspach i gesthousie znajdziecie w kolejnych wpisach.

Wiza
Na lotnisku w Male, podczas kontroli paszportowej, otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd i pobyt na terytorium Malediwów do 30 dni.

Lotnisko na wyspie Hulhulé – Ibrahim Nasir International Airport (MLE)

Główne lotnisko na Malediwach mieści się na odrębnej wyspie Hulhule, połączone jest wąskim pasmem (drogą) z wyspą Hulhumale. Z kolei większość szybkich łodzi i lokalnych promów odpływa z portu ulokowanego na innej wyspie, stolicy państwa – Male.

Lotnisko Malediwy Hulhumale - Ibrahim Nasir International Airport (MLE)

Z wyspy lotniska na inne wyspy można dostać się na kilka sposobów. Najwygodniejszy, ale i najdroższy to lot aeroplanem z samego lotniska Ibrahim Nasir International Airport.

Maldivian Airlines planes

Zakładam, że większość odwiedzających naszego bloga nie będzie zainteresowana lotem aeroplanem, którego ceny zaczynają się od 1200 zł, a kończą na 1800 zł za dwa ok. 25-40 minutowe loty :) Z ciekawości możecie zobaczyć na jakie wyspy i za ile można polecieć aeroplanem. Warto zaznaczyć, że aeroplany i tak nie dolatują do mniejszych wysp. Lądują na większych, na który znajdują się lotniska. Później i tak skazani jesteśmy na łodź.

Promy na Male 

Na Male można dostać się lokalnymi promami prosto z lotniska – Male Airport Ferry lub z Hulhumale’ Ferry Terminal.  jeśli nocujecie w tej części. Czas przeprawy to kolejno ok. 10 i 20 minut. Cena biletu 20 MVR 5 zł

Mapa Male i okolic

Bankomaty na Malediwach

Już na samym lotnisku można znaleźć co najmniej dwie maszyny. Na wyspie Male też jest ich sporo. Podobno można czasem znaleźć urządzenia w stolicach atolów, np. na Mahibadhoo. (lista wysp z bankomatami)  Zielony bankomat ze zdjęcia odmawia posłuszeństwa. Z czerwonego bez najmniejszych problemów wypłacamy 3000 MVR około 207 USD. Z konta w T-mobile znika 866,17 zł. Nie doliczane są żadne dodatkowe opłaty ze strony bankomatu. Bankomaty znajdziecie również na Male, na pozostałych wyspach nie ma bankomatów! Warto zaopatrzyć się w rupię malediwską bo to najładniejsze banknoty na świecie! Drugą walutą, którą wszędzie zapłacicie jest dolar amerykański.

Bankomaty na Malediwach

Kantory na Lotnisku

Obok bankomatów znajdziecie kantor wymiany walut. Najlepiej mieć że sobą dolary amerykańskie w nowych banknotach.

Waluta na Malediwach

Walutą jest rupia malediwska o międzynarodowym kodzie MVR. Jedna rupia malediwska to 100 leriay, czyli 0,25 zł. Banknoty misternie wykonane, uznaliśmy za najpiękniejsze jakie dotychczas spotkaliśmy. Podobnie jak dolary singapurskie wykonane są z papieru oraz polimeru. Dzięki temu nie brudzą się i są niezwykle wytrzymałe. Na pamiątkę zostawiamy sobie kilka banknotów. Choć dolar amerykański jest drugą obowiązującą walutą, ograniczamy się do rupii. Przelicznik jest korzystniejszy, a obcowanie z tak pięknymi banknotami zdecydowanie przyjemniejsze od waluty cowboy-ów :)

Rupia malediwska - The rufiyaa Maldivian: ދިވެހި ރުފިޔާ

Salony GSM

Na lotnisku znajdują się salony operatorów GSM. Karty z internetem i rozmowami dostępne są od ręki. My jednak z nich nie korzystaliśmy. W granicach 50 zł można kupić kartę ze sporą ilością rozmów lokalnych i internetu.

Gsm i internet na Malediwach

Spanie na lotnisku

Na lotnisku jest spora poczekalnia, jednak w godzinach od 24:00 do 6 rano nie odbywają się loty. Nie mamy pewności, ale możliwe, że jest zamykane. Jeśli chcecie przyoszczędzić na noclegu, a lotnisko zostanie zamknięte, można swobodnie rozłożyć się na zadaszonych ławkach usytuowanych przy linii brzegowej na długości całego lotniska.

Dobre miejsce do spania na lotnisku Male

Nocleg na wyspie Hulhumale

Jeśli wylądujecie na Malediwach późnym wieczorem, a wasz prom odpływa następnego dnia, warto rozważyć nocleg na wyspie Hulhumale, która połączona jest wąską drogą z wyspą Hulhulé na której jest lotnisko. Ceny są niższe niż na Male. Z lotniska dostaniecie się tanio i szybko specjalnym autobusem kursującym co 30 minut. Bilet kosztuje 20 MVR 5 zł i kursuje całą dobę, co 30 minut. Jazda do części hotelowej zajmuje kilkanaście minut. Autobus zatrzymuje się w dwóch miejscach. Nam było bliżej do hotelu z drugiego.

Rozkład jazdy autobusu na wyspie Hunhumale\

Hotel na Hulhumale

Na wyspie jest sporo hoteli, ceny zaczynają się od około 150-180 zł za pokój dwuosobowy. Często w cenę wliczone jest też śniadanie. Wybraliśmy Hotel Wonder Retreat, który kosztował nas 162 zł. Zapłaciliśmy za niego jeszcze w Polsce. Aktualnie nie ma go w ofercie ale na wyspie znajdziecie masę hoteli a ceny zaczynają się od 160 zł. Znajdziecie je tu Skyscanner Hotele na Hulhumale.

Typowa uliczka na Hulhumale

Niestety po dotarciu na miejsce okazało się, że w hotelu nie ma już miejsc. Zaproponowano nam inny hotel obok. Tam też spędziliśmy noc i zjedliśmy śniadanie. Na zdjęciu widok z tarasu w Wonder Retreat na hotel w którym spaliśmy, ale nazwy nie pamiętamy.

Hotel na Hunhumele

Pierwszy kontakt z jedzeniem na Malediwach :) Sucha parówka, jajka, miód, masło, chleb tostowy i sztuczny sok z pomarańczy.

Śniadanie na Hulhumale

Pokój w tanim hotelu na wyspie Hulhumale. Czysto i sprawna klimatyzacja, Wi-Fi łapało przy drzwiach.

Hotel na Hunhumale

Ceny na Malediwach

Hulhumale/Male

woda niegazowana 1,5l 6-10 MVR 1,51-2,51 zł
speed boat z Male do Omadhoo 400 MVR 100,54 zł lub 30 $ 115 zł
miejscowe ciastka 5-10 MVR 1,26-2,51 zł
ciastka zza granicy 25 MVR 6,28 zł
energy drink XL (made in Poland) 13 MVR 3,27 zł

Tu warto zauważyć, że polski producent ma świetny marketing. Widzieliśmy wiele reklam tego polskiego wynalazku. Zdecydowanie bardziej popularny od pochodzącego z Tajlandii Red Bulla. Całe Malediwy niestety są też zaśmiecone tymi niebieskimi puszkami.

Polski energy drink XL na Malediwach

snorkeling w 3 różnych miejscach, z łodzi 50$ 191.64 zł
express ferry z Male na lotnisko 25 MVR 6,28 zł
pocztówka na lotnisku 15 MVR 3,77 zł
soki tymbark! 40 MVR 10 zł

Tymbark na Malediwach

Omadhoo

Ceny w lokalnych sklepikach a jest ich na wyspie może łącznie trzy, są bardzo atrakcyjne. Zaopatrzenie jest dość skromne, ale podstawowe artykuły znajdziecie.

Ceny na Malediwach

przyprawa Curry, dobra i bardzo ostra (made in Malaysia) 13 MVR 3,27 zł
czosnek (główka) 4 MVR 1,01 zł
woda  1,5l 7-10 MVR 1,76-2,51 zł
coca-cola (puszka) 13 MVR 3,27 zł

Coca Cola na Malediwach

Ceny na Malediwach

snorkeling ze statku (rafa) 24$ 91,99 zł
snorkeling z whale sharks (rekinami wielorybimi) 129$ 491,60 zł!
snorkeling z mantami 105$ 400,13 zł!
oglądanie delfinów 39$ 148,60 zł

Snorekling z łodzi - Malediwy okolice Omadhoo

 

Local ferry z Omadhoo na Hangnaameedhoo 22 MVR 5,53 zł

Local ferry z Omadhoo na Hangnaameedhoo


Jedyna „restauracja”, bar Cafe Moorish Idol de Masfengandu na wyspie Omadhoo (niehotelowa)
rice&tuna 30 MVR 7,54 zł

dsc_6987

noodle&tuna 35 MVR 8,80 zł
herbata 2 MVR 0,50 zł!
Frytki 20 MVR 5 zł
Cola 10 MVR 2.50 zł
Soki 25 MVR 6.30 zł


Cafe' Moorish Idol de Masfengandu

https://www.facebook.com/CafeMoorishIdol/

Cennik atrakcji w Kuri In na wyspie Omadhoo

dsc_7051

Cennik nurkowań na Omadhoo

dsc_7052

 

dsc_7053

 

Ceny jedzenia w Kalaafaanu Retreat na wyspie Hangnaameedhoo

Zarówno curry jak i ryba było najlepszą potrawą jaką jedliśmy na Malediwach. Jedzenie oceniamy dużo wyżej niż to z Kurii Inn na Omadhoo, chociaż tam jedliśmy tylko śniadania. Jednak daleko im do jedzenia ze Sri Lanki :)

grillowana ryba rafowa + maldives curry 160 MVR (40,22 zł)

Smaczna ryba na Malediwach

Cennik atrakcji w Kalaafaanu Retreat na wyspie Hangnaameedhoo
Trzeba przyznać, że właściciel Gest House mocno poszalał tworząc ten cennik. Rekordem jest wypłynięcie na miejsce, gdzie bywają rekiny wielorybie za bagatela 250 $ – prawie 1000 zł od osoby! Cena z czapy i kosmosu tym bardziej, że usługa ogranicza się do przepłynięcia łodzią i wypożyczenia maski i płetw. Ta sama usługa na wyspie Omadhoo oddalonej o kilka kilometrów kosztowała o połowę mniej.

 
Jak widzicie, można tanio i miło spędzić czas na Malediwach. Jednak koszty atrakcji są bardzo wygórowane. My zdecydowaliśmy się na snorkeling z łodzi przy wyspie Omadhoo i w okolicach Hulhumale. Było warto. Piękne, pełne życia rafy koralowe, żółwie, rekiny, płaszczki, manty itd.
Na lot bezpośrednio z Polski na Malediwy nigdy byśmy się nie zdecydowali. Opcja lotu ze Sri Lanki to jedyna naszym zdaniem sensowna opcja. Takie urozmaicenie podróży po Sri Lance, przerwa na relaks i zwolnienie tempa. Co by nie mówić, Malediwy może piękne i rajskie, ale są mega nudne… Nie jesteśmy typami osób, które potrafią przeleżeć cały dzień na plaży. Po paru dniach plażowania, snurkowania i zwiedzania maleńkich wysp nie wiesz co ze sobą zrobić. Ludność tubylcza dość wycofana i z boku. Trudno o otwarte i proste relacje, czy nawet uśmiech, do jakich przyzwyczaiła nas Sri lanka. Z utęsknieniem czekaliśmy na powrót do Cejlonu, gdzie mieliśmy spędzić jeszcze sporo czasu. Malediwy nie są na pewno miejscem do którego kiedyś chcielibyśmy wrócić. To miejsce, jak dla nas, zdecydowanie na jeden raz.Polub nasz fanpage na Facebooku, zasubskrybuj nasz kanał na Youtube!