Kreta – pytania i odpowiedzi – informacje praktyczne

Mamy setki pytań o Kretę, to fani dzwonią, to piszą :) Dziś odpowiadamy na pytania Pani Moniki, jest ich sporo, a odpowiedzi mogą się przydać planującym wyjazd na tą mega piękną wyspę! Pytania Pani Moniki:

1. Wąwóz Samaria: w naszym planie wycieczki to pierwszy dzień po przylocie (ok. 23 jesteśmy w Chanii). Bierzemy to na pierwszy dzień żeby nie brać jeszcze auta, tylko z Chanii dojechać busem do Omalos. Potem z Agia Roumeli płynąć do Chora Sfakion i stamtąd busem do Chanii. Czemu  płynęliście akurat do Sougi?  Czy może lepiej wziąć auto już z lotniska, spokojnie dojechać na noc, rano pojechać do wąwozu, zostawić na parkingu i wrócić po niego? Z jakiej wypożyczali braliście auto? Ile euro za dzień? Trzeba było płacić jakąś kaucje? Ile wydaliście na paliwo?

ad. 1

Auto zostawiliśmy na parkingu na początku trasy do wąwozu. Po zejściu popłynęliśmy promem do Sougi, skąd autobusem  wróciliśmy na parking na początku wąwozu. Takie rozwiązanie wydawało się nam najsensowniejsze. 

Wąwóz Samaria - początek trasy

Auto mieliśmy wypożyczone na całe 7 dni pobytu kosztowało nas z ubezpieczeniem 336 zł. Zakupu dokonaliśmy za pomocą wyszukiwarki skyscanner.pl z którego przekierowało nas na kolejnego pośrednika, firmę Atlaschoice. Po wpłacie była już nam znana nazwa wypożyczalni: Gelasakis Car Rental. Płatność dokonałem w euro, bo tylko w tej walucie można tam płacić. Żeby uniknąć kosztów przewalutowania płaciłem kartą w euro, którą wcześniej zasiliłem przez kantor internetowy (kombinacje, ale na dwóch autach oszczędności ok 100 zł). 

Kaucja za samochód miała być blokowana na karcie kredytowej 650 euro. Jednak jak pracownicy wypożyczalni dowiedzieli się, że zapłaciliśmy za opcję z ubezpieczaniem, zrezygnowali z blokady. Na paliwo wydaliśmy 592 zł.

Lacetti

2. Noclegi: Rozumiem że w większości spaliście na dziko? Lecieliście rayanerem? Zmieściliście śpiwory i karimaty do podręcznego? Bez problemu udało Wam się kimać na plażach? Obawiam się trochę o pogodę bo końcówka września w nocy może być chłodno?

ad. 2

Na dziko spaliśmy pierwszą i ostatnia noc. Pierwsza na niezwykłej lagunie Balos, a ostatnia niedaleko lotniska plaży Stefanou.
Pozostałe 5 nocy spędziliśmy w Petra Village Apartments za 110 zł od osoby za całe 5 dni! 22 zł za apartament z basenem :) Chyba niezła opcja! 

Petra Village Apartments

 

balos lagoon

Lecieliśmy Ryanair z Katowic, śpiwory mamy małe z Decathlon, i były naszym drugim bagażem podręcznym. Karimaty wsadziliśmy do wielkiej torby, która poszła jako bagaż rejestrowany. Wyszło to nas po 30 zł od osoby.

Ryanair z Katowic do Chanii (Kreta)

Myślę, że noce we wrześniu nie są bardzo zimne. My spokojnie przenocowaliśmy dwie noce w październiku :)

Nocleg na dziko na Krecie

3. Ile wyniosło Was jedzenie? Jedliście knajpach? Kupowaliście w marketach coś?

ad. 3

Kombinujemy, sporo jedzenia kupiliśmy w Polsce w jednym z dyskontów spożywczych. Tym bardziej, że pierwsza noc planowana była na plaży. Mieliśmy świadomość, że w apartamentach mamy kuchnie z lodówka, kuchenką mikrofalową itp. Produkty obejmowały śniadaniowe zaopatrzenie. Doskonale do przewozu w Ryanair sprawdzają się: kiełbasa krakowska, kabanosy, sery żółte pakowane hermetycznie, salami pakowane, małe szynki w aluminiowych opakowaniach. Zupki w proszku, chleby itp. Kupione dzień przed wyjazdem, spokojne dotrzymały do wsadzenia do hotelowej lodówki na drugi dzień po przylocie.

Obiady jadamy zawsze „na mieście”. Obiad z piwkiem lub winem mieścił się od 7 do 15 euro.

 

Grecka sałatka

 

4. Zastanawiamy się nad Santorini. Prom jest przeraźliwie drogi, ale może warto?

ad. 4

Jeśli lecicie na Kretę na dwa tygodnie to można rozważać taka opcję. Choć wyspa i na taki okres ma tyle do zaoferowania, że szkoda „marnować” tego czasu na Santorini. Przy tygodniowym wyjeździe szczerze bym odradzał. Promy są bardzo drogie, w tej samej cenie lub taniej dolecicie na Santorini z Polski w innym terminie.

5. Kamerka. Jesteś zadowolony z Xiaomi Yi? Mieliśmy kiedyś go pro, porównywalna jakość? Zastanawiam się też nad telefonem xiaomi redme.

Stosunek ceny do jakości jest znakomity. Nie mieliśmy wielkich oczekiwań co do kamerki za tą cenę. Okazało się jednak, że daje rade bardzo dobrze. Gorzej sprawdza się przy gorszym świetle, ale podobnie mają kamerki z konkurencji. Jakość musisz ocenić sama, wszystkie dynamiczne sceny w wodzie itp. są z Xiaomi.

Jeśli chodzi o telefon to kupiłem Xiaomi Redme Note 3 jakiś miesiąc temu. To mój najlepszy telefon jaki miałem! Doskonały ekran, kolory. Mega bateria, trzyma bardzo długo z włączoną transmisją danych 4G, gps itp. Jakość wykonania super. Nakładka na androida zmienia ergonomie telefonu. Masz wrażenie, że używasz telefonu z górnej półki, podobny do IOS.

 
 

 

 Polub nasz fanpage na Facebooku, zasubskrybuj nasz kanał na Youtube!