Elba Napoleona B.

Elba Portoferraio

Nurkowanie nurkowaniem ale na Elbie jest jeszcze sporo innych atrakcji po za sportami wodnymi. Jedną z nich jest piękna stolica wyspy – Portoferraio. Miasto wznosi się nad portem. Od północy ogranicza je wysoki, skalisty brzeg, od zachodu fort Falcone i cytadela Medicee, a od wschodu fort Stella. Zdaniem admirała Horatio Nelsona jest to najdoskonalszy port na świecie pod względem położenia.

Dom Napoleona na Elbie

My z racji ograniczonego czasu zdecydowaliśmy się na zwiedzanie willi Napoleona, a część z naszej grupy wybrała się jeszcze do Forte Falcone.

Widok z domu Napoleona na Elbie

Trochę historii… Po nieudanej wyprawie na Moskwę i klęsce pod Lipskiem, 11 kwietnia 1814 roku Napoleon abdykował i został zesłany na Elbę.

Łóżko polowe w willi Napoleona

Na wyspie był gubernatorem, zachował jednak tytuł cesarza i skromniejszy, z oczywistych względów, dwór. Zajmował się zarządzaniem wyspą, ale dzięki swoim ludziom jednocześnie bacznie śledził wydarzenia w Europie.

Daria i VIvi

Daria i Vivi muszą być obecne w mediach społecznościowych :) Tu akcja na Instagrama.

Villa dei Mullini w Portoferraio - Willa Napoleona na Elbie

Zimą mieszkał w Villa dei Mullini w Portoferraio (na zdjęciu). Latem przenosił się do willi w San Martino, zwaną dziś Domem Napoleona.

Mur otaczający Villa dei Mullini.

Napoleon uciekł z Elby 26 lutego 1815 roku i wrócił do Francji. Rozpoczął słynne 100 dni Napoleona, które zakończone ostatecznie klęską w czerwcu 1815 w bitwie pod Waterloo.

Ładne kwiatki przy willi Napoleona

Łąka pełna kwiatów przed Willą Napoleona :)

Stary Fiat 500L - Old Fiat 500L

Takie cudo przejechał nam przed nosem :) Stary Fiat 500L

Spiaggia de Le Viste - Elba

To się rozdzielamy, cześć osób idzie zwiedzać kolejne muzeum w Forte Falcone. No wolimy dziwy natury, idziemy na piękną plażę Spiaggia de Le Viste.

Odpoczynek na asfalcie
Upał straszny, najlepsze miejsce na odpoczynek jest w cieniu :)Polub nasz fanpage na Facebooku, zasubskrybuj nasz kanał na Youtube!